امروزه فناوری و تکنولوژی با سرعتی بالا در حال تکامل است و تغییر و پیشرفت سریع‌تر را امکان‌پذیر ساخته است و باعث تسریع در نرخ تغییرات شده است. با این حال، فقط فناوری‌های برتر نیستند که در حال پیشرفت هستند، به دلیل شیوع COVID-19، بسیاری از تکنولوژی‌های دیگر در سال جاری تغییر کرده است که باعث می‌شود متخصصان فناوری اطلاعات بدانند که نقش آنها در دنیای غیرتماسی در آینده ثابت نخواهد ماند.

این سخن به معنای در جریان ماندن با روند جدید تغییرات در فناوری می‌باشد که در واقع به معنی نگاه شما به آینده می‌باشد تا بدانید که برای تأمین شغل فردایتان و حتی یادگیری نحوه رسیدن به آن، باید مهارت‌هایی را بدانید. همه در برابر بیماری‌های همه‌گیر در سراسر جهان تسلیم شده‌اند و بیشتر جمعیت مشغول در حوزه IT از خانه کار می‌کنند. اگر می‌خواهید از وقت خود در خانه بیشترین استفاده را ببرید، در اینجا ۱۰ گرایش برتر فناوری جدید را مشاهده خواهید کرد که باید در سال ۲۰۲۱ آنها را امتحان کنید و احتمالاً یکی از مشاغل ایجاد شده توسط این گرایش‌های جدید فناوری را تأمین کنید.

۱. هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین:

هوش مصنوعی در دهه گذشته سر و صدای زیادی داشته است، اما به دلیل تأثیرات قابل توجه آن در نحوه زندگی، کار و بازی، تنها در مراحل اولیه به عنوان یکی از گرایش‌های جدید فناوری  ادامه یافته است. هوش مصنوعی در حال حاضر به دلیل برتری در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه‌های ناوبری، دستیارهای شخصی تلفن‌های هوشمند و موارد دیگر شناخته شده است.

علاوه بر این، هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تعاملات برای تعیین ارتباطات و بینش‌های اساسی، برای کمک به پیش‌بینی تقاضای خدماتی مانند بیمارستان‌ها و شناسایی الگوهای تغییر رفتار مشتری با تجزیه و تحلیل داده‌ها، افزایش درآمد رانندگی وتجارب شخصی استفاده خواهد شد.

بازار هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۵۷ میلیارد دلار خواهد رسید و به یک صنعت ۱۹۰ میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد و آن را به عنوان بهترین گرایش فناوری جدید معرفی می‌کنند که باید مراقب آن باشید!

یادگیری ماشینی (Machine Learning) زیرمجموعه هوش مصنوعی نیز در انواع صنایع مستقر شده و تقاضای زیادی برای متخصصان ایجاد می‌کند. فورستر (Forrester) پیش‌بینی می‌کند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و اتوماسیون ۹ درصد مشاغل جدید ایالات متحده را تا سال ۲۰۲۵ ایجاد خواهد کرد، مشاغلی از جمله متخصصان ربات، متخصصان اتوماسیون و متخصصان محتوا، این امر باعث می‌شود این یک روند جدید فناوری باشد که باید به خاطر بسپارید.

۲. اتوماسیون فرآیند روباتیک (RPA):

همانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، اتوماسیون پردازش روباتیک یا همان RPA، فناوری دیگری است که خودکارسازی مشاغل نام دارد. RPA استفاده از نرم‌افزار برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری مانند تفسیر برنامه‌ها، پردازش معاملات، سرو کار داشتن با داده‌ها و حتی پاسخ به ایمیل‌ها می‌باشد. در واقع RPA کارهای تکراری را که مردم قبلاً انجام می‌دادند را خودکار می‌کند.

گرچه تحقیقات فارستر تخمین می‌زند که اتوماسیون با دخالت در امر زندگی و معیشتی ۲۳۰ میلیون کارگر، یا تقریباً ۹ درصد از نیروی کار جهانی را تهدید می‌کند، اما در حالی که برخی مشاغل موجود را تغییر می‌دهد مشاغل جدیدی را نیز ایجاد می‌کند.

برای شما به عنوان یک متخصص فناوری اطلاعات که به آینده نگاه می‌کنید و سعی در درک روند جدید فناوری‌ها دارید، RPA فرصت‌های شغلی زیادی از جمله توسعه، مدیریت پروژه، تحلیلگر بازرگانی و مشاور را ارائه می‌دهد. به یاد داشته باشیم که یک توسعه‌دهنده RPA می‌تواند سالانه بیش از ۵۳۴ هزار پوند درآمد کسب کند.

۳. رایانش مرزی / محاسبات لبه یا Edge Computing:

رایانه‌های ابری که قبلاً یک روند جدید برای تماشای فناوری رایج بود، با بازیگران اصلی AWS (خدمات وب آمازون)، Microsoft Azure و Google Cloud Platform بر بازار مسلط شده‌اند. استفاده از رایانش ابری هنوز در حال رشد است، زیرا تعداد بیشتری از مشاغل به سمت راه حل ابری مهاجرت می‌کنند.

همانطور که تعداد سازمان‌هایی که با این  روند سر و کار دارند همچنان رو به افزایش است، آنها به کاستی‌های رایانش ابری در برخی شرایط پی برده اند. Edge computing برای کمک به حل برخی از این مشکلات به عنوان راهی برای دور زدن تأخیر ناشی از رایانش ابری و انتقال داده‌ها به یک مرکز داده برای پردازش طراحی شده است. اگر بخواهید، می‌تواند در “لبه” وجود داشته باشد، نزدیکتر به مکانی که نیاز به محاسبات است. به همین دلیل، می‌توان از محاسبات لبه‌ای برای پردازش داده‌های حساس به زمان در مکان‌های از راه دور با اتصال محدود یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز استفاده کرد. در چنین شرایطی، محاسبات لبه‌ای می‌توانند مانند مراکز داده کوچک عمل کنند.

با افزایش استفاده از دستگاه‌های اینترنت اشیا (IoT)، محاسبات لبه افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ بازار جهانی محاسبات لبه‌دار به ۶.۷۲ میلیارد دلار برسد. این گرایش جدید فناوری‌ها تنها به معنای رشد و ایجاد مشاغل مختلف، در درجه اول برای مهندسین نرم‌افزار است.

۴. محاسبات کوانتومی:

روند قابل توجه بعدی فناوری، محاسبات کوانتومی است که نوعی محاسبات است که از پدیده‌های کوانتومی مانند برهم نهی و درهم تنیدگی کوانتوم بهره می‌برد. این روند شگفت‌انگیز فناوری همچنین در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تولید واکسن‌های بالقوه، به لطف توانایی آن در پرس‌وجو، نظارت، تجزیه و تحلیل و عمل بر روی داده‌ها، صرف نظر از منبع، نقش دارد. زمینه دیگری که محاسبات کوانتومی در آن یافتن برنامه‌ها است، بانکداری و امور مالی برای مدیریت ریسک اعتباری برای تجارت با ریسک بالا و کشف تقلب است.

رایانه‌های کوانتومی اکنون چندین برابر سریع‌تر از رایانه‌های معمولی هستند و مارک‌های عظیمی مانندSplunk ،Honeywell ،Microsoft ،AWS ،Google و بسیاری دیگر اکنون در زمینه ایجاد نوآوری در زمینه محاسبات کوانتومی نقش دارند. پیش‌بینی می‌شود درآمد حاصل از بازار جهانی محاسبات کوانتومی تا سال ۲۰۲۹ بیش از ۲.۵ میلیارد دلار باشد و برای ایجاد نشانه‌ای در این فناوری جدید، شما باید با مکانیک کوانتوم، جبر خطی، احتمال، نظریه اطلاعات و یادگیری ماشین تجربه داشته باشید.

۵. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده:

روند تکنولوژی استثنایی بعدی، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) و واقعیت گسترده (ER) می‌باشد . (VR) کاربر را در محیط غوطه‌ور می‌کند در حالی که AR محیط وی را بهبود و افزایش می‌دهد. اگرچه این روند فناوری تاکنون در درجه اول برای بازی‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما برای آموزش نیز استفاده شده است، همانند VirtualShip، یک نرم‌افزار شبیه‌سازی که برای آموزش ناخدای کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده، ارتش و گارد ساحلی استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۲۱، می‌توان انتظار داشت که این اشکال فناوری‌ها بیشتر در زندگی ما ادغام شوند. معمولاً همزمان با برخی دیگر از فناوری‌های جدیدی که در این لیست ذکر کردیم، AR و VR پتانسیل بسیار زیادی در آموزش، سرگرمی، آموزش، بازاریابی و حتی توان‌بخشی پس از آسیب دارند. می‌توان از این موارد برای آموزش پزشکان برای انجام جراحی، ارائه تجربه عمیق‌تر به بازدیدکنندگان موزه، ارتقا پارک‌های موضوعی یا حتی افزایش بازاریابی استفاده کرد.

واقعیتی جالب! ۱۴ میلیون دستگاه AR و VR در سال ۲۰۱۹ فروخته شده است. انتظار می‌رود بازار جهانی AR و VR تا سال ۲۰۲۲ به ۲۰۹.۲ میلیارد دلار رشد کند که فرصت‌های بیشتری را در این فناوری ایجاد می‌کند و از افراد حرفه‌ای آماده در  این زمینه برای تغییر بازی استقبال می‌کند.

۶. بلاک‌چین یا Blockchain:

hگرچه بیشتر افراد به فناوری بلاکچین در رابطه با ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین فکر می‌کنند، بلاکچین امنیتی را ارائه می‌دهد که از بسیاری جهات دیگر مفید است. در ساده‌ترین اصطلاحات، بلاکچین را می‌توان به عنوان داده‌هایی توصیف کرد که فقط می‌توانید به آنها اضافه کنید، نه اینکه آنها را از آن بگیرید یا تغییر دهید. از این رو اصطلاحا “زنجیره” نام دارد زیرا شما یک زنجیره داده ایجاد می‌کنید. عدم امکان تغییر بلوک‌های قبلی، باعث امنیت آن می‌شود. علاوه بر این، بلاکچین‌ها اجماع محور هستند، بنابراین هیچ شخصیتی نمی‌تواند داده‌ها را کنترل کند. با استفاده از بلاکچین، به شخص ثالث معتبری برای نظارت یا تأیید معاملات نیاز ندارید.

صنعت های مختلفی بلاکچین را درگیر و اجرا می‌کنند و با افزایش استفاده از فناوری بلاک‌چین، تقاضا برای متخصصان ماهر نیز افزایش می‌یابد. در واقع یک توسعه‌دهنده بلاکچین در توسعه و پیاده‌سازی معماری و راه‌حل‌های با استفاده از فناوری بلاک‌چین تخصص دارد.

اگر شما شیفته بلاک‌چین و برنامه‌های آن هستید و می‌خواهید در این فناوری پرطرفدار حرفه خود را دنبال کنید، زمان آن فرا رسیده است. برای ورود به بلاک‌چین، شما باید تجربه عملی زبان‌های برنامه‌نویسی، اصول OOPS، پایگاه داده‌ها رابطه‌ای، ساختار داده‌ها، توسعه برنامه‌های وب و شبکه را داشته باشید.

۷. اینترنت اشیا (IoT):

یکی دیگر از نویدهای جدید فناوری‌های جدید، اینترنت اشیا است. اکنون بسیاری از ابزارها و وسایل با اتصال WiFi ساخته می‌شوند، به این معنی که می‌توانند به اینترنت و به یکدیگر متصل شوند. از این رو، اینترنت اشیا یا IoT. اینترنت اشیا آینده است و در حال حاضر دستگاه‌ها، لوازم خانگی، اتومبیل‌ها و موارد دیگر را قادر به اتصال و تبادل داده از طریق اینترنت کرده است.

ما به عنوان مصرف‌کننده از اینترنت اشیا استفاده می‌کنیم و از آن بهره‌مند می‌شویم. در مسیر بازگشت به خانه از محل کار اجاق گاز خود را گرم کنیم، می‌توانیم درهای خود را از راه دور قفل کنیم، همه اینها در حالی است که تناسب اندام خود را از طریق Fitbits دنبال می‌کنیم. با این حال، در حال حاضر و در آینده‌ای نزدیک کسب و کارها چیزهای زیادی برای کسب دارند. اینترنت اشیا می‌تواند با جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها، ایمنی، کارایی و تصمیم‌گیری بهتر را برای مشاغل فعال سازد. این امر می‌تواند تعمیر و نگهداری، سرعت بخشیدن به مراقبت‌های پزشکی، بهبود خدمات به مشتری و مزایایی را که ما حتی تصور نکرده‌ایم، فراهم سازد.

ما فقط در مراحل ابتدایی این روند جدید فناوری هستیم: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ حدود ۵۰ میلیارد از این دستگاه‌های اینترنت اشیا در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک شبکه عظیم از دستگاه‌های بهم پیوسته ایجاد می‌کند که شامل همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا لوازم آشپزخانه است. پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های جهانی اینترنت اشیا (IoT) در سال ۲۰۲۲ به ۱.۱ تریلیون دلار برسد. انتظار می‌رود فناوری‌های جدیدی مانند ۵G رشد بازار را در سال‌های آینده داشته باشد.

۸. ۵G

روند بعدی فناوری که از IoT پیروی می‌کند، ۵G است. در مواردی که فناوری‌های ۳G و ۴G امکان مرور اینترنت، استفاده از سرویس‌های داده محور، افزایش پهنای باند برای پخش جریانی در Spotify یا YouTube و موارد دیگر را فراهم کرده‌اند، انتظار می‌رود خدمات ۵G انقلابی در زندگی ما ایجاد کنند. با فعال کردن سرویس‌هایی که به فناوری‌های پیشرفته مانند AR و VR متکی هستند، در کنار سرویس‌های بازی مبتنی بر ابر مانند Google Stadia ، NVidia GeForce Now و موارد دیگر. انتظار می‌رود از این فناوری در کارخانه‌ها، دوربین‌های HD که به بهبود مدیریت ایمنی و ترافیک، کنترل شبکه هوشمند و خرده فروشی هوشمند نیز کمک می‌کنند، استفاده شود.

تقریباً هر شرکت مخابراتی مانند Verizon ،Tmobile ،Apple ،Nokia Corp ،QualComm، اکنون در حال ایجاد برنامه‌های ۵G هستند. انتظار می‌رود خدمات ۵G در سال ۲۰۲۱ در سراسر جهان با بیش از ۵۰ اپراتور ارائه خدمات در حدود ۳۰ کشور تا پایان سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود.

۹. امنیت سایبری:

امنیت سایبری با توجه به اینکه مدتی است وجود دارد، ممکن است یک فناوری در حال ظهور به نظر نرسد، اما مانند سایر فناوری‌ها در حال پیشرفت است، زیرا تهدیدها دائماً جدید هستند. هکرها که سعی دارند به طور غیرقانونی به داده‌ها دسترسی پیدا کنند به این زودی‌ها تسلیم نخواهند شد و آنها همچنان به یافتن راه‌هایی برای گذراندن حتی سخت‌ترین اقدامات امنیتی می پردازند. این امر تا حدی به این دلیل است که فناوری جدید برای افزایش امنیت سازگار است. تا زمانی که ما هکر داشته باشیم، امنیت سایبری به عنوان یک فناوری پرطرفدار باقی خواهد ماند زیرا برای دفاع در برابر آن هکرها دائماً تکامل می‌یابد.

به عنوان اثبات نیاز شدید به متخصصان امنیت سایبری، تعداد مشاغل امنیتی سایبری سه برابر سریع‌تر از سایر مشاغل فناوری در حال رشد است. همچنین، نیاز به امنیت سایبری مناسب آنقدر زیاد است که تا سال ۲۰۲۱، ۶ تریلیون دلار در سراسر جهان برای امنیت سایبری هزینه می‌شود.