القاگر و جریان DC

عبور جریان DC از یک کویل

با توجه به شکل زیر اگر یک سیم‌پیچ مارپیچی داشته باشیم عبور جریان الکتریکی DC از سیم‌پیچ باعث ایجاد نیروی مغناطیسی مطابق پیکان سبز رنگ می‌شود که با توجه به پلاریته ولتاژ اعمالی و همچنین ساعت گرد یا پاد ساعت گرد بودن چرخش سیم‌پیچ چهار حالت خواهیم داشت که در شکل زیر به خوبی نمایش داده شده است.

در عمل، یک میدان مغناطیسی بر خلاف آنچه در تصاویر فوق نمایش داده شده است انتهای باز نخواهند داشت و باید در یک مسیر بسته جریان پیدا کنند که برای این منظور یه مسیر بسته‌ای از جریان مغناطیسی از قطب N به قطب S ایجاد می‌کنند. این مسیر جریان در آزمایش معروف براده‌های آهنی که روی کاغذ قرار دارند و با نزدیک کردن آهنربا از زیر کاغذ به براده‌های آهن سبب ایجاد الگوی منظمی از قرارگیری براده ها می‌شود مشخص است. نمایش ساده سازی شده مسیر جریان مغناطیسی در شکل زیر نمایش داده شده است. توجه داشته باشید که در تمام مقالات سایت دیجی قطعه نیروی مغناطیسی را با رنگ سبز نمایش می‌دهیم.

همانطور که در تصویر فوق مشخص است عبور امواج و جریان مغناطیسی از فضای اطراف رسانا هم صورت گرفته و تنها به مسیر رسانا اکتفا نمی کند. این امواجی که پیرامون رسانا ایجاد می شود باعث ایجاد نویز و اختلال در مدار و المان های مداری میشود و ممکن است مجبور شویم تا از شیلدهای مغناطیسی برای ممانعت از ایجاد اختلال استفاده کنیم. از طرف دیگر امواج مغناطیسی با عبور از هوا تضعیف می شوند زیرا رلوکتانس یا مقاومت مغناطیسی هوا نسبت به هسته الکترومغناطیسی بیشتر است.

قطبش یک میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط یک کویل را می توان با حرکت یک آهنربای دائمی کوچک به سمت کویل همانطور که در شکل ۱-۲ نشان داده شده است  اثبات کرد. اگر آهنربا دارای قطب یکسان با کویل باشد، همانطور که دو قطب یکسان دو آهنربا یکدیگر را دفع می کنند آهنربا تمایل به دفع کویل دارد و همچنین چنانچه قطب آهنربا با قطب کویل متفاوت باشد کویل آهنربا را به سمت خود می کشد و تمایل به جذب آهنربا دارد. از این اصل برای ساخت سلونوئید استفاده می شود .

دیجی قطعه / وبلاگ

درباره نویسنده: Digighate

مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *